Πρωταθλητής εν μέσω επεισοδίων ο Παναθηναϊκός - Ειδήσεις Pancreta

Τον τίτλο του φετινού πρωταθλήματος κατέκτησε ο Παναθηναϊκός με μια εμφατική νίκη επί του «αιώνιου» αντιπάλου του, Ολυμπιακού, μέσα στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η άμυνα του Παναθηναϊκού καθήλωσε επιθετικά τους γηπεδούχους, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Ωστόσο 1 λεπτό και 56 δευτερόλεπτα πριν από λήξη της αναμέτρησης κι ενώ το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί (το ταμπλό έγραφε 49-66 υπέρ των φιλοξενουμένων), κάποιοι οπαδοί του Ολυμπιακού προσπάθησαν να εισέλθουν εντός του αγωνιστικού χώρου ενώ έπεσαν καπνογόνα από τις κερκίδες.

Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Παναθηναϊκού, όπως και οι διαιτητές, οι οποίοι ζήτησαν να εκκενωθεί το γήπεδο προκειμένου να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.