Παραχώρησε ισοπαλία ο ΟΦΗ στον Αστέρα Βάρης - Ειδήσεις Pancreta

Έχασε την ευκαιρία να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του ΟΦΗ καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Αστέρα Βάρης στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» μετά από ένα συναρπαστικό ματς που μεταδόθηκε από την ΚΡΗΤΗ TV.

Οι κρητικοί είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μητσόπουλου, όμως δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Ακόμα και όταν ο Αστέρας Βάρης έμεινε με δέκα παίκτες στο 62', ο ΟΦΗ δεν το εκμεταλλεύτηκε. Αντίθετα δέχτηκε την ισοφάριση στο 82ο λεπτό με την κεφαλιά του Ιβάνοφ.

Από εκεί και μετά πίεσε ασφυκτικά, έχασε πέναλτι με τον Φραγκουλάκη στο 83', είχε δοκάρι με τον Τζέκο στο 92', αλλά το τελικό 1-1 δεν άλλαξε.

Το φιλμ του αγώνα:

6' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με αυτογκόλ του Μητσόπουλου: Ο Φραγκουλάκης σέντραρε, ο Μητσόπουλος πήγε να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα στην  εστία της ομάδας του.

25' Σέντρα του Πατηνιώτη έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Καρασάββας σε κόρνερ

26' Εκτέλεση κόρνερ από τον Φραγκουλάκη, ο Κώτσιος έπιασε την κεφαλιά με τον Μαρινάκη να αποκρούει δύσκολα και τον Περογαμβράκη να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

32 Σουτ του Καναβέτα έξω από την περιοχή μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κασμερίδης.

44' Κόρνερ του Ντάγκρας, ο Παπασάββας με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Κασμερίδης μπλόκαρε εύκολα.

45' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου που τράβηξε από τη φανέλα τον Φαμπίνιο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ του ΟΦΗ μετά το αυτογκόλ του Μητσόπουλου στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

53' Δυνατό σουτ του  Κώτσιου έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ

55' Κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Καναβέτας

57' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ, ο Φαμπίνιο σέντραρε από δεξία, ο Σαχινίδης έπιασε μόνος του την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

58' Κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Βιγιαφάνε

62' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου μετά το σκληρό μαρκάρισμα στον Περογαμβράκη. Με δέκα παίκτες συνεχίζει ο Αστέρας Βάρης

66 Πρώτη αλλαγή  για τον ΟΦΗ, ο Κοιλιάρας στη θέση του Πατηνιώτη

67' Πρώτη αλλαγή και για τον Αστέρα Βάρης με τον Ιβάνοφ να παίρνει τη θέση του Καναβέτα

69' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Τζέκος στη θέση του  Φαμπίνιο

73 Κίτρινη κάρτα ο Χόρτσας

78' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Περογαμβράκης έστρωσε για τον Φραγκουλάκη, ο οποίος σούτερα έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

78' Δυνατό σουτ του Κοιλιάρα αποκρούει ο Μαρινάκης

79' Τετ α τετ του  Ντάγκρα με τον Κασμερίδη, ο τελευταίος προλαβαίνει να απομακρύνει την μπάλα

80' Αλλαγή για τον Αστέρα Βάρης, ο Νικολέτος στη θέση του Ντάγκρα.

82' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Βάρης. Ο Κουιρικίδης σέντραρε και ο Ιβάνοφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασμερίδη.

83' Σκληρό μαρκάρισμα του Φύτρα στον Κοιλιάρα μέσα  στην περιοχή. πέναλτι δίνει ο διαιτητής και κίτρινη κάρτα στον Φύτρα

85' Ο Φραγκουλάκης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Μαρινάκης μπλόκαρε την μπάλα. Έχασε την ευκαιρία ο ΟΦΗ να ξαναπάρει προβάδισμα

88' Ανάποδο ψαλίδι του Σαχινίδη η μπάλα λίγο άουτ

89' Κίτρινη κάρτα στον Παπασάββα

91' Ο Αγκόλι ανατρέπει τον Τζέκο μέσα στην περιοχή, παίζεται λέει ο διαιτητής

92' Φοβερό σουτ του Τζέκου, όμως σταματά στο δεξί δοκάρι του Μαρινάκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΦΗ: Κασμερίδης, Μπολάκης, Βιγιαφάνε, Κώτσιος, Ραπτάκης, Γκούμας, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης, Πατηνιώτης (66' Κοιλιάρας), Σαχινίδης, Φαμπίνιο (69' Τζέκος)

Στον πάγκο οι Κοιλιάρας, Κοντογιάννης, Δαμνιανάκης, Βλάχος, Μαρτσάκης,  Φαζός και Τζέκος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ: Μαρινάκης, Φύτρος, Καραμπάς, Χόρτσας, Βασιλείου, Αγκόλι, Μητσόπουλος, Παπασάββας, Κουιρικίδης, Ντάγκρας (80' Νικολέτος), Καναβέτας (67' Ιβάνοφ).

Στον πάγκο οι Νίκου, Ελεζί, Τσακιράκης, Σταματόπουλος Φ., Νικολέτος, Ιβάνοφ, Σταματόπουλος Γ.

Διαιτητής: Σωτηριάδης Χαράλαμπος

1ος βοηθός: Πάγκαλος Νίκος

2ος βοηθός: Καπρέτσος Νίκος

Πηγή: neakriti