Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 87-91 (vid) - Ειδήσεις Pancreta

Ο Ολυμπιακός με μία εκπληκτική ανατροπή νίκησε στην Τουρκία την Αναντολού Εφές στην παράταση (87-91), παρά τις πολλές αντιξοότητες. Στο 7’ έχασε τον Πάτρικ Γιανγκ με τραυματισμό στο γόνατο, ο Οθέλο Χάντερ (σπουδαίος με 11π.) προερχόταν από δεκαήμερη απουσία λόγω διαστρέμματος, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν σε άσχημη βραδιά (-3 ranking) και είδε τα τελευταία 10΄του αγώνα από τον πάγκο, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τους 4 σωματοφύλακες του.

Πρίντεζης (17π.), Χάκετ (11π., 8ασ. και εκπληκτική άμυνα), Παπαπέτρου (11π. αγωνιζόμενος μόνο «4») και Λοτζέσκι (11π., 7ρ., 5ας.)  έκαναν και πάλι το αδύνατο… δυνατό.

Με 69’’ στο ρολόι το σκορ ήταν 75-68, αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση και με 1/2 βολές του Στρόμπερι το ματς πήγε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Πρίντεζης καθόταν στον πάγκο λόγω φάουλ, μπήκαν 6 τρίποντα και από τις δύο ομάδες, αλλά ο Παπαπέτρου με καλαθάρα και με άμυνα του Χάκετ στο τέλος, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς μετρά τρεις συνεχόμενες ήττες στην Ευρώπη με τις δύο να είναι στο γήπεδό του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ξεκάθαρα λόγω προσωπικότητας. Στην παράταση ο Λοτζέσκι και ο Αθηναίου έβαλαν τρίποντα με τη μπάλα να ζυγίζει 100 κιλά. Ελάχιστες ομάδες δεν τα παρατούν αν δεν ακουστεί η κόρνα της λήξης και ο Ολυμπιακός είναι μία από αυτές.

Στα στατιστικά ο Ολυμπιακός είχε 23 ασίστ και μόλις 7 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ποιον να πρωτοξεχωρίσεις… Ο Χάκετ (21 ranking) με 11 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και μηδέν λάθη. Ο Λοτζέσκι (18 ranking) με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Πρίντεζης με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Παπαπέτρου με 11 πόντους και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσέντι Οσμάν σε 10’ είχε 2 πόντους με 1/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Άστοχος και ο ντίμπλερ με 1/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 74-65 ο Ολυμπιακός βρήκε τρίποντο από τον Παπαπέτρου, καλάθι από τον Πρίντεζη και τρίποντο από τον Χάκετ. Ο Στρόμπερι (76-75) είχε 1/2 βολές και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όποτε ευστοχούσε η Εφές σε τρίποντο ανταπέδιδε ο Λοτζέσκι. Σημαντικό το τρίποντο του Αθηναίου, το καλάθι του Παπαπέτρου και το κλέψιμο στο τέλος του Χάκετ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Αναντολού την απόδοση του Τζέισον Γκρέιντζερ ο οποίος πέτυχε τους 25 από τους 26 πόντους του στο 2ο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός την αντίδραση σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο (για τις υπόλοιπες ομάδες).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Εφές το «black out» από το 38’ κι έπειτα.

Ο Ολυμπιακός τον τραυματισμό του Γιανγκ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 76-76 (παρ.) 87-91

Πηγή: gazzetta