Η Βραζιλία το χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο - Ειδήσεις Pancreta

Η Βραζιλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ανδρικό τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο. Η διοργανώτρια των Αγώνων νίκησε 5-4 στα πέναλτι την Γερμανία (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) και στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της χρυσή Ολυμπιονίκης.

Η Βραζιλία είχε ανοίξει το σκορ με το φάουλ του Νεϊμάρ στο 26΄, ενώ η Γερμανία ισοφάρισε με τον Μάιερ στο 59΄.

Στην παράταση δεν μπόρεσε κάποιος από τους δύο αντιπάλους να σκοράρει κι έτσι Βραζιλία και Γερμανία έλυσαν τις... διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί η Βραζιλία επικράτησε με 5-4, με τον Νεϊμάρ να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση.

Νωρίτερα, η Νιγηρία νίκησε 3-2 την -έκπληξη του τουρνουά- Ονδούρα στον "μικρό τελικό" και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Πηγή: nooz.gr