Ολυμπιακός-Μονακό 94-88: Με σφραγίδα Σλούκα στο Βελιγράδι - Ειδήσεις Pancreta

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε την σφραγίδα του και ο Ολυμπιακός επικράτησε 94-88 της Μονακό, παίρνοντας την πρόκριση για το Final-4 της Euroleague.

Στο 11ο Final-4 της ιστορίας του (και πρώτο μετά από 4 χρόνια), όπου θα διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο στη Euroleague, προκρίθηκε ο Ολυμπιακός. Σε ένα συγκλονιστικό Game 5 στο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 94-88 της Μονακό και έγραψαν το 3-2 στη σειρά, το οποίο τον... επιβίβασε στο τρένο για το Βελιγράδι, όπου στον ημιτελικό της 19ης Μαΐου θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη και στο Βελιγράδι.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με καλάθι του Βεζένκοφ έκανε το 6-2. Η Μονακό αντέδρασε και πήρε προβάδισμα με 9-13 με τρίποντο του Λι. Ο Ολυμπιακός όμως με τον Παπανικολάου μείωσε σε 11-13 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Μπέικον για το 11-16, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 13-18 με βολές του ΜακΚίσικ αλλά ο Λι με καλάθι και φάουλ έγραψε το 13-21. Στον γκαρντ της Μονακό απάντησε ο Χασάν Μάρτιν, με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 16-21. Μάλιστα η διαφορά ανέβηκε στο +10 (25-35) με τρίποντο του Ουατάρα.

Ο ΜακΚίσικ ήταν ξανά εκεί όμως και μείωσε σε 28-35 με καλάθι και φάουλ, για να απαντήσει ο Μάικ Τζέιμς για το 28-37. Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού χτύπησε ξανά και έγραψε το 30-37, για να σκοράρει και ο Τόμας για το 30-39, ενώ ο Μπέικον έκανε το 30-41. Ο ΜακΚίσικ όμως και πάλι σκόραρε για τον Ολυμπιακό για το 33-41 με καλάθι και φάουλ. Με τον ίδιο τρόπο ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 38-42 τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Όμως με διαδοχικά τρίποντα ο Ουατάρα έκανε το 38-48, ενώ ο Ουόκαπ με τρίποντο μείωσε σε 41-48 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός με καλάθι του Φαλ μείωσε σε 43-48 στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Ουάταρα όμως συνέχισε τον χαβά του και με τρίποντο έκανε το 43-51. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο μείωσε σε 48-53, με τον Τζέιμς να σκοράρει και να απαντάει για το 48-55. Ο Ουόκαπ απάντησε και έκανε το 51-55, με τον άσο του Ολυμπιακού να σκοράρει για το 55-55 και να βάζει «φωτιά» στο ΣΕΦ.

Ο Ντόρσεϊ με 1/2 βολές έκανε το 56-55 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, ενώ ο Μπέικον με τρίποντο έγραψε το 58-56. Ο άσος του Ολυμπιακού και πάλι έκανε το 58-58, με τον Τζέιμς με δυο βολές να κάνει το 58-60. Ο Ντόρσεϊ σκόραρε ξανά και ισοφάρισε σε 60-60, με τον Λι να δίνει και πάλι προβάδισμα στην Μονακό (60-62).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Χασάν Μάρτιν με καλάθι να κάνει το 62-62. Ο Άντζουσιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μονακό για το 62-64, με τον άσο της Μονακό να σκοράρει για τρεις κάνοντας το 62-67. Ο Σλούκας μείωσε εκ νέου σε 66-67, με τον Τζέιμς να σκοράρει με εξαιρετικό buzzer beater για το 66-70.

Ο Τόμας έκανε το 72-68, με τον Βεζένκοφ με τρίποντο και φάουλ να κάνει το 72-72. Ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και με 3/3 βολές έγραψε το 72-75, ενώ ο Σλούκας με τρίποντο έφερε ξανά το ματς στα ίσια (75-75). O Μπέικον δυο βολές έκανε το 75-77, με τον Σλούκα με 1/2 βολές να μειώνει σε 76-77. Μάλιστα ο Έλληνας άσος εκμεταλλευόμενος και την αποβολή του Λι με δίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 82-81. Ο Σλούκας συνέχισε να σκοράρει και με δυο βολές έκανε το 86-83.

Ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σλούκα να κάνει το 89-83 με τρίποντο. Ο Αμερικανός απάντησε και έκανε το 89-86 δυο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, με τον Σλούκα και πάλι με δυο βολές να κάνει το 91-86. Ο Ντόρσεϊ εκτέλεσε για τρεις και έκανε το 94-88, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να μπαίνουν στο παρκέ πριν τελειώσει το ματς και να διακόπτεται για λίγα λεπτά. Τελικά όλοι απομακρύνθηκαν το ματς τελείωσε και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκριση στο Final-4.

Πηγή: cnn.gr