Βήμα σωτηρίας για ΟΦΗ – σημαντικός βαθμός για Παναιτωλικό στη Λάρισα - Ειδήσεις Pancreta
EUROKINISSI

Οι Κρητικοί επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα • Ένας βαθμός χωρίζει τον Παναιτωλικό από την ΑΕΛ • Ισοπαλίες στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής στα πλέι άουτ.

Μια πολύτιμη νίκη που ήρθε με ανατροπή πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος αγνοούσε το τρίποντο εδώ και τρεις μήνες. Η κρητική ομάδα επικράτησε στο γήπεδο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης» 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των πλέι-άουτ, και ανέβηκε στους 23 βαθμούς, αφήνοντας πίσω του Παναιτωλικό και ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Παμλίδη, αλλά τα γκολ των Σαρδινέρο (52΄) και Σολίς (61΄ με πέναλτι) έδωσαν στον ΟΦΗ το πρώτο του «τρίποντο» μετά τις 7 Ιανουαρίου και το 2-0 επί της Λαμίας (έκτοτε οι Κρήτες είχαν πάρει μόλις δύο βαθμούς σε δώδεκα αγώνες).

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το ματς «ζωής και θανάτου» στο Αλκαζάρ, ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι, αφού έχασαν πέναλτι στο 9΄ με τον Πινακά, προηγήθηκαν στο 44΄ με τον Ντουρμισάι, αλλά ο Βέργος ισοφάρισε στο 50΄ και κράτησε τα «καναρίνια» ένα βαθμό πάνω από τη σημερινή αντίπαλό τους, που παραμένει στην τελευταία θέση.