Με αυτή τους τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» κάλυψαν και την ήττα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ (73-69) - Ειδήσεις Pancreta

Με οδηγό την εξωπραγματική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, όταν και προηγήθηκε με το «αστρονομικό» +30 (49-19 στο 17΄), ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι «αιωνίων», «έσπασε» το αήττητο του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, ενώ «αναρριχήθηκε» στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Με αυτή τους τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» κάλυψαν και την ήττα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ (73-69) και γίνονται το ακλόνητο φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 80-66 των «πράσινων» στο ΣΕΦ, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο για την επική ανατροπή, αλλά να μην τα καταφέρνει.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, παρά τη μεγάλη διαφορά, το «τριφύλλι» έκανε την αντεπίθεση και έφτασε τη διαφορά στο -9.

Κάπου εκεί ο... Χάκερ και η παρέα του παρέμειναν ψύχραιμοι προηγήθηκαν ξανά με 14 πόντους και «κλείδωσαν» το παιχνίδι.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Χάκετ και Σπανούλης, καθοριστικό ο Μιλουτίνοφ στην άμυνα. Από τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν οι Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Διαμαντίδης, ο οποίος αποχώρησε τραυματίες στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66

Ολυμπιακός: Χάντερ 6, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).

Παναθηναϊκός: Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2), Παπαγιάννης.

Πηγή: efsyn.gr