Από το Ηράκλειο στο Παγκόσμιο της Κίνας η Εθνική μας - Ειδήσεις Pancreta
Η Ελλάδα με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε 70-63 τη Σερβία στα Δύο Αοράκια

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία.

Μία τεράστια νίκη που τη στέλνει ουσιαστικά στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας πέτυχε η Εθνική μας ομάδα στο κατάμεστο κλειστό στα Δύο Αοράκια νικώντας με 70-63 τη Σερβία στην πρεμιέρα της β’ προκριματικής φάσης. Σε μία φανταστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 5.000 και πλέον Κρητικοί φίλαθλοι η «γαλανόλευκη» πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο σερί της στα προκριματικά κάτι που σημαίνει ότι απομένει μόλις μία νίκη για να «κλειδώσει» και μαθηματικά το εισιτήριο για το Παγκόσμιο.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Η Σερβία έδειξε να πατά καλύτερα στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπάουντ και διατηρούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια το προβάδισμα που δεν ξεπέρασε τους 3 πόντους (12-15, 14-17), ενώ το δεκάλεπτο έληξε 16-18.

Με τον Παπαγιάννη να δίνει δύναμη στη ρακέτα, η Εθνική μας αντέδρασε στη 2η περίοδο και με ένα 5-0 σερί προηγήθηκε με 21-18 στο 12’, όμως το γεγονός ότι οι διαιτητές φόρτωναν τους διεθνείς μας εύκολα με φάουλ δεν της επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο. Μάλιστα στο 13’:18’’ ο Νικ Καλάθης χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ και ουσιαστικά τέθηκε νοκ άουτ για το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν την αρχική «παγωμάρα» της Εθνικής μας και με τον Μπογκντάνοβιτς να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι προηγήθηκαν με 23-26 στο 16’. Τα τρίποντα κράτησαν «ζωντανό» το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αρχικά ο Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 26-26 και στη συνέχεια με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα με 32-29 1’:21’’ πριν το 20λεπτο, το οποίο έληξε 35-32.

Η Εθνική μας ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 7/13 τρίποντα την ίδια ώρα που η Σερβία είχε 4/16.

Φουριόζα μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο η Εθνική μας, η οποία με καταπληκτική άμυνα περιόρισε τους Σέρβους και με σερί 10-2 βρέθηκε στο +11 (45-34) στο 23’:40’’, αλλά και στο +12 (48-36) με τρίποντο του Καλάθη στο 25’:37’’. Η άμυνα των Σέρβων βελτιώθηκε τη συνέχεια, οι διεθνείς μας πέτυχαν μόλις ένα πόντο στα επόμενα τέσσερα λεπτά και οι αντίπαλοί μας μείωσαν σε 49-47 27’’ πριν το 30λεπτο που έληξε 51-47.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Καλάθη η «γαλανόλευκη» ξέφυγε πάλι με 55-49, όμως τα… σφαλτσοσφυρίγματα συνεχίστηκαν και η Σερβία κατάφερε τελικά με το τρίποντο του Μίτσιτς να ισοφαρίσει σε 57-57 στο 34΄.Η άμυνα και ο Πρίντεζης ήταν αυτός που έδωσσν τις λύσεις στην Εθνική μας. Ο τελευταίος με τα μοναδικά του… πεταχτάρια έδωσε ανάσες (61-57 στο 35’) στην ελληνική ομάδα, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Μπουρούσης για το 63-57. Οι διεθνείς μας παρέμειναν συγκεντρωμένοι, βρέθηκαν ξανά στο +9 (68-59) στο 39΄ και έκτοτε έλεγξε το ματς για τη νίκη με 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32 (ημίχ.), 51-47, 70-63.

ΕΛΛΑΔΑ (Θ. Σκουρτόπουλος): Ντόρσεϊ, Καλάθης 15 (3), Μπουρούσης 9 (1), Σλούκας 11 (3), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.

ΣΕΡΒΙΑ (Σ. Τζόρτζεβιτς): Σιμόνοβιτς 2, Γέλοβατς, Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Μπιέλιτσα 9 (1), Κάλινιτς 1, Λούτσιτς, Μιλοσάβλιεβ, Ραντούλιτσα 4, Μιλουτίνοφ 7, Νέντοβιτς, Μίτσιτς 3 (1), Γιόβιτς 11.