Η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχει ξεκινήσει, με την αυλαία της 21ης διοργάνωσης του θεσμού να ανοίγει την Πέμπτη με τη συμμετοχή 32 εθνικών ομάδων ποδοσφαίρου.

Το Μουντιάλ της Ρωσίας, είναι το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στην Ανατολική Ευρώπη αλλά και το πρώτο που θα γίνει σε δυο Ηπείρους, Ευρώπη και Ασία, αφού οι πόλεις Αικατερίνενμπουργκ και Σότσι που θα φιλοξενήσουν αγώνες, ανήκουν στο ασιατικό τμήμα της Ρωσίας.       

Κατά τη διάρκειά του, θα διεξαχθούν 64 αγώνες σε 12 γήπεδα των 11 πόλεων που θα το φιλοξενήσουν, ενώ ο τελικός θα γίνει στο «Λουζνίκι» της Μόσχας στις 15 Ιουλίου 2018.

Οι ποδοσφαιρόφιλοι θα μπορούν να απολαύσουν τις αναμετρήσεις μέσα από τις συχνότητες της ΕΡΤ, που ξεκινά τις μεταδόσεις την Πέμπτη στις 18:00 με το ματς ανάμεσα στη διοργανώτρια Ρωσία και τη Σαουδική Αραβία και θα «κλείσει» με τη μετάδοση του μεγάλου τελικού, την Κυριακή 15 Ιουλίου στις 18:00.

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων του Μουντιάλ

Πέμπτη 14/6 18:00 Ρωσία – Σαουδική Αραβία ΕΡΤ1

Παρασκευή 15/6 15:00 Αίγυπτος – Ουρουγουάη ΕΡΤ1
Παρασκευή 15/6 18:00 Μαρόκο – Ιράν ΕΡΤ1
Παρασκευή 15/6 21:00 Πορτογαλία – Ισπανία ΕΡΤ1

Σάββατο 16/6 13:00 Γαλλία – Αυστραλία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 16:00 Αργεντινή – Ισλανδία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 19:00 Περού – Δανία ΕΡΤ1
Σάββατο 16/6 22:00 Κροατία – Νιγηρία ΕΡΤ1

Κυριακή 17/6 15:00 Κόστα Ρίκα – Σερβία ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 18:00 Γερμανία – Μεξικό ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 21:00 Βραζιλία – Ελβετία ΕΡΤ1

Δευτέρα 18/6 15:00 Σουηδία – Νότια Κορέα ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 18:00 Βέλγιο – Παναμάς ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 21:00 Τυνησία – Αγγλία ΕΡΤ1

Τρίτη 19/6 15:00 Κολομβία – Ιαπωνία ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 18:00 Πολωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 21:00 Ρωσία – Αίγυπτος ΕΡΤ1

Τετάρτη 20/6 15:00 Πορτογαλία – Μαρόκο ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 18:00 Ουρουγουάη – Σ. Αραβία ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 21:00 Ιράν – Ισπανία ΕΡΤ1

Πέμπτη 21/6 15:00 Δανία – Αυστραλία ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 18:00 Γαλλία – Περού ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 21:00 Αργεντινή – Κροατία ΕΡΤ1

Παρασκευή 22/6 15:00 Βραζιλία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 18:00 Νιγηρία – Ισλανδία ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 21:00 Σερβία – Ελβετία ΕΡΤ1

Σάββατο 23/6 15:00 Βέλγιο – Τυνησία ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 18:00 Νότια Κορέα – Μεξικό ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 21:00 Γερμανία – Σουηδία ΕΡΤ1

Κυριακή 24/6 15:00 Αγγλία – Παναμάς ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 18:00 Ιαπωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 21:00 Πολωνία – Κολομβία ΕΡΤ1

Δευτέρα 25/6 17:00 Ουρουγουάη – Ρωσία ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 17:00 Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος ΕΡΤ2
Δευτέρα 25/6 21:00 Ισπανία – Μαρόκο ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 21:00 Ιράν – Πορτογαλία ΕΡΤ2

Τρίτη 26/6 17:00 Δανία – Γαλλία ΕΡΤ1
Τρίτη 26/6 17:00 Αυστραλία – Περού ΕΡΤ2
Τρίτη 26/6 21:00 Νιγηρία – Αργεντινή ΕΡΤ1
Τρίτη 26/6 21:00 Ισλανδία – Κροατία ΕΡΤ2

Τετάρτη 27/6 17:00 Νότια Κορέα – Γερμανία ΕΡΤ1
Τετάρτη 27/6 17:00 Μεξικό – Σουηδία ΕΡΤ2
Τετάρτη 27/6 21:00 Σερβία – Βραζιλία ΕΡΤ1
Τετάρτη 27/6 21:00 Ελβετία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ2

Πέμπτη 28/6 17:00 Σενεγάλη – Κολομβία ΕΡΤ1
Πέμπτη 28/6 17:00 Ιαπωνία – Πολωνία ΕΡΤ2
Πέμπτη 28/6 21:00 Αγγλία – Βέλγιο ΕΡΤ1
Πέμπτη 28/6 21:00 Παναμάς – Τυνησία ΕΡΤ2

Σάββατο 30/6 17:00 Φάση των «16»ΕΡΤ1 
Σάββατο 30/6 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Κυριακή 1/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1 
Κυριακή 1/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Δευτέρα 2/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Δευτέρα 2/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Τρίτη 3/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Τρίτη 3/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1 

Παρασκευή 6/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Παρασκευή 6/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 7/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Σάββατο 7/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Τρίτη 10/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1

Τετάρτη 11/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1 

Σάββατο 14/7 17:00 Μικρός τελικός ΕΡΤ1

Κυριακή 15/7 18:00 Τελικός ΕΡΤ1

Πηγή


Πηγή: pancreta