Σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό ο ΠΑΟΚ - Ειδήσεις Pancreta

Ο περσινός τροπαιούχος του Κυπέλλου Ελλάδας, ΠΑΟΚ, θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του, καθώς πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης, μετά τη νέα επικράτησή του με 3-1 στο γήπεδο της Τούμπας επί του Πανιωνίου.

Έτσι ο ΠΑΟΚ θα συμμετάσχει στο 19ο τελικό της ιστορίας του στο Κύπελλο Ελλάδας, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 12 Μαΐου, έχοντας αντίπαλο την ΑΕΚ ή τη Λάρισα (εκκρεμεί ο μεταξύ τους επαναληπτικός αγώνας).

Στο σημερινό ματς, ο ΠΑΟΚ (έχοντας και το αβαντάζ τού υπέρ του 3-1 στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης) μπήκε με άγριες διαθέσεις προκειμένου να καθαρίσει νωρίς την υπόθεση πρόκριση.

Προηγήθηκε νωρίς (Κουλούρης στο 21΄ λεπτό), ωστόσο το τέρμα του Μασούρα στο 40΄ προβλημάτισε προσωρινά τους γηπεδούχους.

Τη λύση έδωσε ο Πέλκας στο (68΄ λεπτό), εξαφανίζοντας ουσιαστικά τα όποια όνειρα των φιλοξενουμένων για πρόκριση με ανατροπή. Το κερασάκι έβαλε ο Πρίγιοβιτς με πέναλτι στο 80΄ λεπτό.