Μεγάλη νίκη με 69-66 στη Σμύρνη ο Παναθηναϊκός - Ειδήσεις Pancreta

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός για την πρώτη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 69-66 στη Σμύρνη επί της Καρσίγιακα για την 7η αγωνιστική του 3ου ομίλου, κάνοντας συγχρόνως αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο «Top 16″ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Για άλλη μια φορά πάντως ο Παναθηναϊκός παρά τη νίκη προβλημάτισε με την αστάθειά του στο παιχνίδι, υπέπεσε σε πολλά λάθη (18), ενώ στην επίθεση στην τελευταία περίοδο ήταν επιπόλαιος με βιαστικές επιλογές και πολλά μακρινά σουτ.

Κορυφαίοι από την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Φελντέιν και ο Καλάθης, ενώ βοήθησε τα μάλα και ο Γκιστ με 14 πόντους.

Από τους Τούρκους, που επέστρεψαν στο παιχνίδι παρά τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας τους (47% στα δίποντα, 30% στα τρίποντα, 50% στις βολές), ξεχώρισε ο Άιβερσον με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69

Η άμυνα και η δημιουργία είχε την τιμητική της στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» κράτησαν στους 9 πόντους την Καρσίγιακα σε αυτό το διάστημα, τη στιγμή που η γραμμή ψηλών τροφοδοτήθηκε σωστά και με μπροστάρη τον Γκιστ (9π. στο α” δεκ.) η ελληνική ομάδα όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά κατάφερε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας να κλείσει την περίοδο στο +12 (9-21). Η Καρσίγιακα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού (έφτασε τα 13 στο ημίχρονο), αλλά οι «πράσινοι» λυτρώθηκαν από την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (25 έναντι 12), τις σωστές επιλογές στην επίθεση και τα πολύτιμα τρίποντα των Φελντέιν και Φώτση. Συγκεκριμένα, ο Δομινικανός γκαρντ εκτέλεσε από τα 6.75 και έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό, όταν είδε την Καρσίγιακα να πλησιάσει στο 17΄ στους -8, 16-24 (διαμόρφωσε το 16-27), ενώ ο Φώτσης κράτησε τη διαφορά ασφαλείας στο 19΄ όταν έγραψε από την ίδια θέση το 23-36, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο επιθετικός οίστρος του Παναθηναϊκού σταμάτησε, η Καρσίγιακα λειτούργησε καλύτερα στη συγκομιδή των ριμπάουντ, αλλά τα απογοητευτικά της ποσοστά στην επίθεση δεν της επέτρεψαν την ανατροπή. Στο 37΄ μάλιστα η πρωταθλήτρια Τουρκίας μείωσε σε 34-41, αλλά ο Γιάνκοβιτς έδωσε ανάσα από τα 6.75 (34-44), για να τον μιμηθεί ο Φώτσης στην εκπνοή της περιόδου και να γράψει το 41-50. Στον… επίλογο της αναμέτρηση οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και στόχο από τα 6.75, έγιναν πιο παραγωγικοί και στο 38΄ ο Κάρτερ έβαλε με τρίποντο του φωτιά στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 64-64. Ωστόσο, ο Καλάθης ευστόχησε στα 44΄΄ από τα 6.75 (64-67), ο Γκιστ είπε «όχι» με εντυπωσιακό μπλοκ στον Μπαϊγκούλ και ο Φελντέιν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών σφράγισε την επιτυχία για τους «πράσινους».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Κόντε (Ισπανία), Πέτεκ (Σλοβενία)

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Ουφούκ Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκούλ 8 (2), Άλτιντιγκ 12 (1), Κάρτερ 11 (2), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 4, Κάρτερ, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Παππάς, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3.

Πηγή: ert.gr