«Αντίο» στην Ευρώπη με βαριά ήττα - Ειδήσεις Pancreta

Την ήττα - αποκλεισμό από τις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Λισαβόνα κόντρα στην τοπική Σπόρτινγκ, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του Δ'  ομίλου στο Champions League.

Το τελικό 3-1 υπέρ των γηπεδούχων καθήλωσε την ελληνική ομάδα μόλις στον 1 βαθμό κι έτσι ο Ολυμπιακός παρέμεινε ουραγός στον όμιλό του.

Δεν θα ήταν υπερβολή εάν λέγαμε ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο 40ο λεπτό, όταν η Σπόρτινγκ άνοιξε το σκορ. Ένα τέρμα που έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στα επόμενα τρία λεπτά, ενώ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο απελευθερωμένοι, δημιουργώντας αρκετές ακόμα ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Ολυμπιακός - Σπόρτινγκ ΑP Photo

Τελικά, η Σπόρτινγκ πέτυχε ακόμα ένα γκολ, με τον Ολυμπιακό να βάζει το γκολ της τιμής στο 86ο λεπτό με τον Οφόε.

Το επόμενο -και τελευταίο φετινό- παιχνίδι του Ολυμπιακού στη διοργάνωση είναι στις 5 Δεκεμβρίου, κόντρα στη Γιουβέντους, στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου η γηπεδούχος Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη με την Μπαρτσελόνα (0-0).