Με βαθμό έφυγε η ΑΕΛ από την Κρήτη - Ειδήσεις Pancreta

Ο ΟΦΗ δημιούργησε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας, της ΑΕΛ, σε ματς για την 22η αγωνιστική της Super League 1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως οι Λαρισαίοι άντεξαν, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον τερματοφύλακα της, Κρίστινσον, με τις δύο ομάδες να μένουν στο «μηδέν» (τελικό αποτέλεσμα: 0-0).

Ειδικότερα, στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν πιο προσεκτικοί και ήθελαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Η ΑΕΛ είχε νωρίς και μια απώλεια, με τον Μασούρα να τραυματίζεται στο 24ο λεπτό και να δίνει τη θέση του Μπούστος. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο ανήκε στο ΟΦΗ, όταν μετά από άψογο κοντρόλ και σουτ του Βαζ στην κίνηση, μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

Αυτή η απώλεια των δύο βαθμών στοίχισε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν έδαφος στην προσπάθεια τους να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά μπορούν στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.