Πρόκριση ΠΑΟΚ με πέναλτι-δώρο του ρέφερι, 4-2 τον Πανιώνιο - Ειδήσεις Pancreta

Ένα σφύριγμα του διαιτητή Σκουλά, που έκανε πέναλτι-δώρο στον ΠΑΟΚ δύο λεπτά πριν το φινάλε της παράτασης στον συγκλονιστικό αγώνα με τον Πανιώνιο πριν λίγο στην Τούμπα, χάρισε την πρόκριση στους γηπεδούχους (νίκησαν 4-2, ενώ είχαν χάσει 2-1 στο πρώτο ματς) στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας…

Ο προημιτελικός εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Πανιώνιο να έχει το πλεονέκτημα του πρώτου αγώνα όπου είχε νικήσει με 2-1. Ηταν ένα επικό ματς που δυστυχώς σημαδεύτηκε και αυτό από λάθος διαιτητικές αποφάσεις. Στα 117 λεπτά που παίχθηκε ποδόσφαιρο τα είχαμε όλα. Πάθος, δύναμη, ψυχή, εντάσεις, πολλές φάσεις, εναλλαγές συναισθημάτων αλλά και σοβαρές λανθασμένες υποδείξεις, όπου μια από αυτές έμελλε να κρίνει και την ομάδα που πήρε την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Μπίσεσβαρ στο 32’ με δυνατό σούτ μέσα από την περιοχή αλλά δύο λεπτά μετά ο Πανιώνιος ισοφάρισε με τον Ντουρμισάι με διαγώνιο σουτ. Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να ζητάει δικαιολογημένα πέναλτι σε ανατροπή του Κρέσπο από τον Σταυρόπουλο.

Στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ πίεσε αφόρητα για το δεύτερο γκολ κι έχασε σωρεία ευκαιριών, ενώ ο Πανιώνιος κλείστηκε πίσω για να κρατήσει το 1-1 που του έδινε την πρόκριση. Τελικά στο 83’ ο Πολωνός Σφιντέρσκι έκανε το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όπου ο Καμαρά με δυνατό σουτ κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη έφερε το ματς στα ίσια (2-2) κι έγειρε την πρόκριση στην πλευρά των φιλοξενούμενων στο 93’. Όμως στο 114΄ο Άκπομ διαμόρφωσε το 3-2 και στο 117’ έγινε η φάση που έκρινε το ματς.

Ο Μίσιτς έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στα πλευρά τον γυρισμένο πλάτη Μανθάτη αλλά ο Σκουλάς ανακάλυψε πέναλτι! Παρά τις έντονες αντιδράσεις των παικτών του Πανιωνίου ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 4-2, που έδωσε την πρόκριση στον «δικέφαλο». Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Πανιωνίου αρνήθηκαν να κάνουν σέντρα και ο διαιτητής Σκουλάς σε νέο λάθος (άγνοια κανονισμών ή δεν ήθελε να κάνει τα πράγματα χειρότερα για τους Νεοσμυρνιώτες) σφύριξε τη λήξη πριν ολοκληρωθούν οι καθυστερήσεις αντί να διακόψει το ματς όπως αναφέρουν οι κανονισμοί…

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ (73’ Μάτος), Ολιβέιρα, Λημνιός (56’ Άκπομ), Πέλκας (14’ λ.τρ. Μπίσεσβαρ), Ενρίκε (97’ Μίσιτς), Σφιντέρσκι

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78’ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60’ Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90’ Καμαρά), Ντουρμισάι