Αγχωτική νίκη για τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, πέρασε δεύτερος ο Ολυμπιακός - Ειδήσεις Pancreta

Μία πολύ δύσκολη νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ στη Λαμία, κόντρα στην τοπική ομάδα, επικρατώντας τελικά με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League

O «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με τον Βαρέλα στο 54ο λεπτό, ωστόσο έμεινε με 10 παίκτες από το 64ο λεπτό (αποβολή του Κάνιας με δεύτερη κίτρινη κάρτα), με αποτέλεσμα να νιώσει την έντονη πίεση των γηπεδούχων που κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος, 6 βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο Ολυμπιακό που νίκησε εντός έδρας τον Παναιτωλικό με 2-1. Με τη νίκη τους αυτή, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν στη βαθμολογία τον Ατρόμητο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με σκόρερ τους Ποντένσε (11') και Γκερέρο (25').

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στην επανάληψη, μείωσαν το σκορ με τον Καμαρά, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο εξαιτίας και της αποβολής του Χαντάκια στο 53ο λεπτό.