Υψηλή πτήση για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Με τη νίκη του αυτή, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στην τέταρτη θέση, ενώ οι «πράσινοι» είναι πλέον σε απόσταση έξι βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα της Super League.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, μετατρέποντας ουσιαστικά σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Το πρώτο γκολ προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (28' Μπερμπάτοφ), ωστόσο η ανατροπή του Ροντρίγκες (που κέρδισε το πέναλτι) φαίνεται πως έγινε εκτός μεγάλης περιοχής. Το 2-0 έγινε στο 31', όταν ο Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε τον Ταυλαρίδη, για να σημειώσει το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ στο 42' ο Βίτορ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να αλλάξει την κατάσταση, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 74' με τον Καρέλη που ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Ροντρίγκες, Σάμπο (71' Χαρίσης), Τζιόλης, Λέοβατς, Ζάιρο (82' Αθανασιάδης), Μακ, Μπερμπάτοφ (30' Πέλκας)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Κουτρουμπής (61' Κλωναρίδης), Ζέκα, Αμπέντ (83' Πέτριτς), Ατζαγκούν, Καρέλης (83' Πέτριτς), Μπεργκ

Από την πλευρά του, το 8 στα 8 έκανε ο Ολυμπιακός στη Super League, πραγματοποιώντας το καλύτερο ξεκίνημα σε επαγγελματικό πρωτάθλημα, μετά τη νέα νίκη του στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου με σκορ 2-1.

Αίσθηση προκάλεσε η εκτός έδρας νίκη της Βέροιας στη Νέα Σμύρνη, κόντρα στον πολύ καλό φετινό Πανιώνιο, με 1-0, ενώ με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιάννου, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη από τον ΠΑΣ με 2-1, μέσα στα Ιωάννινα.