Στις 3 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη εκπροσώπων του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, Τμήματος Ανατολικής Κρήτης.

Η εκλογική διαδικασία κύλησε ομαλά και η συμμετοχή των μηχανικών ήταν αυξημένη.

Εκλέγονται οι παρακάτω:

Αποτελέσματα

Ψηφίσαντες:    1395

Έγκυρα:           1367

Άκυρα:            20

Λευκά:            8

Τα ποσοστά

  1. ΑΥΤΟΝΟΜΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΑΜΑΚ): 558 ψήφοι, 40.82% ποσοστό, 23 έδρες
  2. Δ.Κ.Μ. Δημοκρατικη Κινηση Μηχανικων: 397 ψήφοι, 29.04% ποσοστό, 16 έδρες.
  3. #openTEE: 369 ψήφοι, 26.99% ποσοστό, 15 έδρες.
  4. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ: 32 ψήφοι, 2.34% ποσοστό, 1 έδρα
  5. ΚΛΕΙΣΑΡΧΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ: 11ψήφοι, 0.80% ποσοστό, 0 έδρες.

Εκλέγονται:

ΑΥΤΟΝΟΜΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΑΜΑΚ)

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

1 ΒΡΕΝΤΖΟΥ Ειρήνη Γ.       291

2 ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ Αντώνιος Δ.    184

3 ΜΠΑΚΙΝΤΑΣ Κωνσταντίνος Δ     174

4 ΚΛΑΔΟΣ Ιωάννης Α.         125

5 ΒΑΡΔΑΚΗΣ Φιλοκτήτης Ι.            118

6 ΤΖΑΒΛΑΚΗ Καλλιόπη Δ. 109

7 ΓΕΜΕΛΑΣ Σαράντος Β.     90

8 ΞΥΛΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ Γ.  90

9 ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ Μαρία Γ. 86

10 ΚΟΚΚΙΝΙΔΟΥ Ευαγγελία (Εύα) Θ.        80

11 ΚΟΥΤΡΟΥΛΗΣ Χαράλαμπος (Μπάμπης) Γ.       79

12 ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ Ελένη Ι.   77

13 ΜΠΕΛΙΒΑΝΗ Μαρία Ε.  78

14 ΣΩΜΑΡΑΣ Ανδρέας Ε.    76

15 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Μιχαήλ Α.  73

16 ΜΑΜΟΥΛΑΚΗ Ελένη (Έλενα) Α.         72

17 ΦΙΛΙΠΠΗΣ Γεώργιος Α.  70

18 ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ Γεώργιος Ε.       68

19 ΒΑΣΙΛΑΚΗ Μαρία Α.     67

20 ΒΑΡΔΟΥΛΑΚΗΣ Παύλος Κ.      66

21 ΟΡΦΑΝΟΣ Νικόλαος Ι.    65

ΛΑΣΙΘΙΟΥ

1 ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗ Μαρία Θ 72

2 ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΥ Ευγενία (Τζένη) Α.        58

Δ.Κ.Μ. Δημοκρατική Κίνηση Μηχανικών

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

1 ΣΕΝΕΤΑΚΗΣ Μάξιμος Γ.  168

2 ΓΟΛΟΒΑΝΗΣ Μιχαήλ Α.  140

3 ΛΥΔΑΚΗ Μαρία Γ.            115

4 ΤΡΙΑΜΑΤΑΚΗ Χαρά Γ.    101

5 ΑΓΑΠΑΚΗΣ Γεώργιος Ε.  89

6 ΓΑΛΕΤΑΚΗΣ Γεώργιος Ε.            72

7 ΧΑΤΖΑΚΗ Μαρία Ν.         71

8 ΜΑΡΑΚΗ Φανή Ι.  69

9 ΡΑΣΟΥΛΗΣ Ιωάννης Μ.    66

10 ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Παναγιώτης           65

11 ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ Νικόλαος Γ.   55

12 ΚΟΥΜΠΕΝΑΚΗΣ Αντώνιος Ε.  55

ΛΑΣΙΘΙΟΥ

1 ΧΩΡΑΦΑΣ Μιχαήλ Δ.        166

2 ΑΤΣΑΛΗΣ Ιωάννης Α.       60

3 ΜΟΔΑΤΣΟΣ Μάρκος Ε.     46

4 ΚΑΤΣΙΔΟΝΙΩΤΑΚΗΣ Κωνσταντίνος Α.  40

#openTEE

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

1 ΤΑΒΕΡΝΑΡΑΚΗΣ Γεώργιος N.                                                176

2 BARTOLOZZI (ΜΠΑΡΤΟΛΟΤΣΙ) Giulia (Ιουλία)          119

3 ΜΑΝΙΑΔΗΣ Μηνάς Μ.      118

4 ΜΑΡΝΕΛΛΟΣ Ιωάννης Ε. 116

5 ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ Αικατερίνη Ν.                                               106

6 ΣΧΙΝΑΣ Ιωάννης Α.                                                                          101

7 ΣΠΑΝΑΚΗΣ Ηλίας Ε.        98

8 ΠΑΝΤΕΡΗΣ Εμμανουήλ Η.           96

9 ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ Αριστοτέλης Π.       91

10 ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ Ιωάννης Ν.        85

11 ΜΠΙΚΑΚΗΣ Ευάγγελος Π.          84

12 ΝΙΚΟΛΟΥΔΑΚΗΣ Χαράλαμπος Η.       84

13 ΣΙΤΗ Μαρία Ι.       80

ΛΑΣΙΘΙΟΥ  

1 ΚΑΡΑΛΑΚΗΣ Εμμανουήλ Ε.       97

2 ΑΛΕΞΑΚΗΣ Χαρίλαος Γ.  57

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

1 ΒΑΓΙΑΣ Βάγιας Ν. 15


Πηγή: pancreta.gr